שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > Cardiology Updates And Reviews - גליון מס' 3 > עץ העוזרר והטיפול באי ספיקת לב
אוקטובר 2009 October | גיליון מס' 3 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון

עץ העוזרר והטיפול באי ספיקת לב


ד"ר ערן בן אריה1, ד"ר עופר אמיר2

1מנהל היחידה לרפואה משלימה ומסורתית, המחלקה לרפואת המשפחה, שירותי בריאות כללית, מחוז חיפה והגליל המערבי; יו"ר החברה הישראלית לרפואה משלימה בהסתדרות הרפואית בישראל
2המחלקה הקרדיולוגית, מרכז רפואי כרמל, חיפה; מנהל שירות אי ספיקת לב, ביה"ח כרמל ומחוז חיפה והגליל המערבי

Hawthorn Extract  for Treating Chronic Heart Failure
Pittler M, Guo R, Ernst E.
Cochrane Database Syst Rev 2008 Jan 23;(1):CD005312

עץ העוזרר (Hawthorn) מקובל לטיפול במחלות לב ברפואת הצמחים המסורתית באירופה (דיוסקורידס ביוון העתיקה ופרצלזיוס באירופה של ימי הביניים) ובמסורת הטיפול המוסלמית והיהודית. הצמח, המזוהה עם העוזרד המצוין במשנה ובתלמוד, מוכר היטב למטיילים בהרי הגליל, הכרמל, ירושלים, השומרון ויהודה. הוא מוכר בשל פירותיו הצהובים והאדומים (המכונים בערבית זערור) המזכירים את טעם התפוח, מראה עליו הדומה ל-3 אצבעות ופריחתו הלבנה. Said ועמיתיו הצביעו בסקר אתנופרמקולוגי
(J Ethnopharmacology 2002) על השימוש בעוזרר הישראלי (Crataegus Aronia Syn Azarolus) לטיפול במחלות לב ו-Ljubuncic. עמיתיו מהטכניון הדגימו פעילות אנטי-אוקסידנטית של המיצוי (J Ethnopharmacology 2005).
בסקירה שפורסמה ע"י 3 חוקרים במסגרת קבוצת הקוקריין נבחנה יעילות ובטיחות השימוש הקליני של מיצוי מעלים ומפרחים של עצי עוזרר אירופאיים (Crataegus Oxyacantha/Laevigata, C Monogyna) בטיפול באי ספיקת לב. הסוקרים איתרו 14 מחקרים אקראיים מבוקרי אינבו כפולי-סמיות ובחרו לנתח 10 מחקרים שכללו יחד 855 מטופלים עם אי ספיקת לב בדרגה תפקודית של New York Heart Association I-III. ממצאי המטה-אנליזה הוכיחו שהשימוש בצמח במשולב עם טיפול קרדיולוגי מקובל משפר מדדים פיזיולוגיים של הגעה לעומס עבודה מקסימלי ושל צריכת חמצן בהשוואה לקבוצת הביקורת. במטופלים נצפה גם שיפור בסימפטומים של קוצר נשימה וחולשה. יעילות הטיפול נבדקה ונמצאה כמקבילה ביעילותה אפילו בהשוואה לטיפול תרופתי מקובל כמו Angiotensin Converting Enzyme Inhibitor. דיווחים על תופעות לוואי לא היו שכיחים, וכללו סימפטומים קלים וחולפים של בחילה, סחרחורת ותלונות במערכת העיכול. ברוב המחקרים לא היה פירוט על השוואת תמותה/תחלואה פרט למחקר אחד שבו אומנם היו יותר מקרי תמותה בקבוצה המטופלת עם העוזרר, אך ללא משמעות סטטיסטית. ראוי לציין כי אחת המגבלות בסקירה זו ובמחקר בעוזרר היא שונות רבה בסוגי העוזררים הנבדקים, חלקי העץ השונים המשמשים להכנת המיצוי (פרחים, עלים, פירות) ובצורת התקנון (Standardization) של החומרים הפעילים. בחלק מהמחקרים יש שימוש בתכשיר המכיל את צמח העוזרר עם תכשירים הומיאופתיים (לדוגמה: התכשיר הגרמני Cralonin). אחד התכשירים שנבדקו במחקרי RCTs מכונה WS 1442, ממוצה מעלי עוזרר ומפרחי עוזרר ומתוקנן ל-Oligomericי 18.75% Procyanidins במינון של 900-160 מ"ג ליום מחולק ל-3-2 מנות (במחקר גרמני ניתן טיפול גם  ב-1,800 מ"ג והודגם אפקט Dose-Dependent בהשוואה ל מינון נמוך יותר).
בד-בבד עם הפוטנציאל הטיפולי ראוי לזכור שהשימוש בצמח עשוי להתגלות בעתיד כבעייתי בהקשר של אינטראקציות תרופתיות. Daniele ועמיתיו פרסמו סקירה המצביעה על בטיחות הטיפול בעוזרר (Drug Safety 2006). עבודה שבדקה את השימוש  המשולב בדיגוקסין ובעוזרר (J Clin Pharmacol 2003), הראתה שאין השפעה פרמקוקינטית של העוזרר על דיגוקסין.
סקירה זו מדגישה את חשיבות הטיפול בצמח העוזרר באי ספיקת לב ואת הצורך במחקר בענפים נוספים בתחום הקרדיו-וסקולרי ובאיזון לחץ דם. בהקשר זה מעניין מחקרם של Walker ועמיתיו מבריטניה שהדגימו אפקט היפוטנסיבי של מיצוי עוזרר(Crataegus Laevigata) במטופלים עם סוכרת הנוטלים טיפול תרופתי (Br J Gen Pract 2006).
מחקרי מעבדה וחיות הצביעו על פעילות פרמקולוגית של מרכיבים פעילים בעוזרר (פלבנואידים, פרואנתוציאנינים ועוד) כולל פעילות אינוטרופית חיובית במנגנון שלא מתווך ע"י Cyclic AMP, אפקט של וזודילטציה פריפרית וקורונרית, פעילות נוגדת דלקת ואנטי-אוקסידנטית, אפקט דמוי Angiotensin Converting Enzyme Inhibitor, ובמודל של איסכמיה רה-פרפוזיה הודגמה הגנה מפני טכיאריתמיה חדרית מסכנת חיים. עם זאת, ראוי לציין שרוב המחקרים היו קצרי טווח ולרוב לא כללו חולים עם אי ספיקת לב קשה, וההשוואה לטיפול "מקובל" אחר לקתה לא פעם  בחסר (NEJM 2002).
מעניין ללמוד על היבט אחר של פעילות הצמח שייתכן שהוא קשור לאפקט אנטי-חרדתי. קבוצת חוקרים צרפתית בראשות Hanus פרסמה מחקר מבוקר אקראי שבחן את פעילות התכשיר Sympathyl המכיל עוזרר (Crataegus Oxyacantha), צמח נוסף (Eschscholtzia Californica) ומגנזיום במטופלים עם חרדה בחומרה קלה-בינונית (Curr Med Res Opin 2004). החוקרים דיווחו כי בהשוואה לקבוצה שנטלה אינבו, נמצא שיפור משמעותי ומובהק בקבוצת הטיפול לפי Hamilton Anxiety Scale Score. מחקרים נוספים יקבעו בעתיד אם אכן לעוזרר אפקט אנטי-חרדתי, אך מעניין לתהות על הקשר בין טיפול בחרדה ובעיות לבביות המופיע כחוט השני במסורות רפואיות שונות, כמו הרפואה הסינית המסורתית.

תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©